+420 604 594 187
info@kojeni-most.cz

BOJKOT/ŠTRAJK

Created with Sketch.

Bojkot nebo také štrajk je forma odmítání, zřídka i násilné přerušení nějaké akce. Dříve býval bojkot považovaný za problém, kdy nebyla známá příčina. Byl spojovaný s určitým obdobím života dítěte, např. růstový spurt. Mělo se za to, že bojkot nastává náhle a bez příčiny.

V podstatě jsou projevy bojkotu spojené se snížením toku mléka. Bojkot kojení může přijít kdykoli, typické období bývá ve 3. – 5. měsíci života miminka, ale může nastat dříve i později. Zároveň může bojkot nastat u kohokoli. I u maminek, které měly zpočátku velmi vysokou tvorbu mléka. Nejčastější příčinou je právě reakce miminka na snížený tok mléka v důsledku toho, že tvorba mléka matky poklesla.

Jak bojkot vypadá? Dříve se miminko přisávalo dobře, najednou se však přisává jinak, není spokojené, může kojení odmítat. Může se přisát a být chvilku spokojené, následně se může vrtět, zlobit se, natahovat nebo pouštět bradavku, strká si do pusy pěstičku, odtahovat se od prsa a podobně. Tyto projevy může však dělat, i když není dostatečně nakojené. Obvykle čím víc chcete miminko přiložit, tím víc protestuje. Odmítání prsa/kojení může trvat několik hodin během dne, ale také celý den. V noci se může miminko přisávat opět dobře, během dne raději zvolí cucání pěstičky/prstů.

Jak bojkot zvládnout? Odstraňte všechny možné příčiny poklesu tvorby mléka (dudlík, klobouček, lahev, zkrácená uzdička). Zvyšte tvorbu mléka např. stlačováním prsu. Zvyšte fyzický kontakt s miminkem. Pokud potřebujete dokrmit, udělejte to alternativně (cévkou, lžičkou, z hrníčku). Pracujte na své psychice.

Někdy se situace zlepší rychle, někdy to může trvat dlouho a pokrok je znát až s odstupem času. Určitě to ale za to stojí. Mnoho maminek bojkot zažilo a zvládlo, pokud jej zažíváte i vy a chcete to zvládnout, zvládnete to! Není nic krásnějšího než kojit své miminko.

Nejste si jistá, potřebujete poradit, chybí vám podpora? Kontaktujte mě.