+420 604 594 187
info@kojeni-most.cz

LAHVE A PÍTKA

Created with Sketch.

Lahve jsou obdobnou náhražkou jako dudlík nebo klobouček. Stejně jako dudlík totiž kazí správnou techniku sání. Miminko se učí sát jiným způsobem, což vede dále ke špatné technice při sání na prsu. To může vést k neefektivnímu pití, problémům s prsy nebo s bradavkami, bojkotu při sání na prsu, případně k předčasnému ukončení kojení.

Žádná lahev není podobná prsu. Ani ty, které jsou podle reklam nebo doporučení výrobce vhodné pro kombinaci kojení a krmení z lahve. Žádná lahev není stejná, co prs nebo bradavka. Nemá takovou elasticitu, nemá takový tok a ani neumí spouštět mléko v dávkách tak, jako když miminko saje na prsu. Nehledě na to, že kojení není jen o jídle nebo pití. Kojení vytváří vztah mezi maminkou a miminkem. Pomáhá miminku vyřešit své další potřeby (např. neklid, teplo, chlad, pomazlení, utišení a spoustu dalšího), které pití z lahve nedokáže ani z daleka.

Pítka s náústkami a různé jiné pohárky na pití jsou jen jiný druh lahve. POZOR, potrápit umí i brčka a tzv. cucací kapsičky. Obvykle toto řeší maminky, které začínají s příkrmy. V tomto případě je vhodné učit miminko pít rovnou z obyčejného hrníčku nebo skleničky. Používání takových pítek je jen přechodná fáze, která není nutná a jde vlastně jen o marketingový tah výrobců vnutit nám další produkt, který vlastně tolik nepotřebujeme. Miminka zpočátku z hrníčku nevypijí velké množství, je to o učení a zkoumání stejně jako příkrmy. Pokud je miminko kojené na požádání, není nutné řešit množství vypitého nápoje.

V případě, že je třeba miminko dokrmovat a byla vám doporučena lahev, zvolte raději alternativní způsob dokrmování. Má-li miminko rozštěp patra, řeší se situace jinak. Nevýhody lahve jsem popisovala výše.

Nejste si jistá, potřebujete poradit, chybí vám podpora? Kontaktujte mě.