+420 604 594 187
info@kojeni-most.cz

NEDONOŠENÉ MIMINKO

Created with Sketch.

Za nedonošená nebo předčasně narozená miminka se považují miminka narozená před 37.tt. Tato miminka potřebují kojení a kontakt kůži na kůži víc než všechny ostatní, normálně narozená miminka. Předčasně narozená miminka mohou být kojena hned, jakmile o to projeví zájem, což bývá obvykle okolo 28.tt. K brzkému kojení u dříve narozených miminek napomáhá právě klokánkování. Miminka, která jsou často kůži na kůži s maminkou, mívají stabilnější stav (teplota, krevní tlak, hladiny krevního cukru aj.) než miminka v inkubátorech.

Je-li to možné, klokánkovat či kontakt kůži na kůži je třeba aplikovat celý den, ne je několik hodin denně. Všechna miminka si potřebují doprožít tzv. 4.trimestr. Přečasně narozená miminka proto potřebují kontakt ještě víc, potřebují si doprožít celé těhotenství plus tento zmíněný 4.trimestr.

U nedonošených miminek bývá časté, že lékaři fortifikují mateřské mléko, čili jej obohacují o bílkovinu, minerály, kalorie. Miminku narozenému cca od 32.tt není nutné mateřské mléko fortifikovat. Je-li toto nutné, dejte si pozor na způsob podávání mléka. Raději volte alternativní způsob. Je nevhodné krmit miminko lahví nebo stříkačkou, mohou způsobit problémy s kojením. Více o lahvích zde.

Dále bývají předčasně narozená miminka umisťována na neonatologickém oddělení, v inkubátoru a mimo dohled maminky, která pouze dochází na kojení dle pravidelných intervalů. Některé porodnice v mezidobí mezi kojeními, dává plačícím miminkům dudlíky, ověřte si toto, hlídejte si to a nedopusťte to, chcete-li své miminko kojit.

Představa, že předčasně narozené miminko unavuje víc kojení než lahev, není správná. Miminko reaguje na tok mléka. Je-li tok pomalý, miminko (a obzvláště předčasně narozené miminko) má tendenci usínat. Protože lahev poskytuje stabilní tok, miminko hltavě pije dokud není nasycené. Udržíte-li tok mléka na prsu, miminko bude pít hltavě na prsu dokud nebude nasycené a spokojeně usne.

Nejste si jistá, potřebujete poradit, chybí vám podpora? Kontaktujte mě.