+420 604 594 187
info@kojeni-most.cz

POLOHY PŘI KOJENÍ

Created with Sketch.

Způsobů, jak miminko nakojit je vlastně spousta. Důležité je, aby poloha vyhovovala jak mamince, tak miminku. Každá jsme jiná stejně tak i miminko je každé jiné. Polohy můžete střídat a měnit i třeba během kojení, bude-li to situace vyžadovat. V žádném případě by ve zvolené poloze nemělo kojení bolet. Miminko se učí správně a vydatně se nakojit jen kojením. Naučí se, že ve správné poloze získá dostatek mléka. Pak pro něj bude samozřejmé využít právě správnou polohu, resp. správné přisátí.

Správné přisátí je tzv. asymetrické – miminko není přisáté na střed dvorce, ale dolním rtem pokrývá větší část dvorce než horním rtem. Rty jsou ohrnuté ven. Bradavka směřuje k hornímu rtu nebo k nosu. Brada je zabořená do prsu a nos se prsu nedotýká. Tváře se dotýkají prsu tak, že nejsou vidět koutky úst. Můžete se dívat do obou očí svého miminka.

Miminko je bříškem otočené směrem k mamince. Potřebujete-li si vypomoct polštářem, podložte si jím ruku, ne miminko. Miminko přikládáme k prsu, nikoli obráceně. Aby miminko lépe otevřelo ústa, můžete přejet bradavkou po horním rtu.

PŘÍČNÁ POLOHA – je vhodná hlavně na začátku, kdy se maminka i miminko teprve sžívají. Maminka drží jednou rukou hlavičku miminka, druhou rukou prs. Hlavičku tak lze správně lehce zaklonit, aby došlo k asymetrickému přisátí (nos od prsu, brada do prsu).

https://youtu.be/xD8bf14zXLU

POLOHA V SEDĚ/MADONA – hlava miminka leží v ohbí paže maminky.

https://youtu.be/C_cXrnWDn_A

FOTBALOVÁ POLOHA – maminka podepírá svými prsty hlavu, předloktím tělo miminka, které vede podél maminky až k jejím zádům. U nožiček by miminko mělo mít dostatek místa. Maminka vidí obě oči miminka. Loket či předloktí lze vypodložit polštáři.

https://youtu.be/GHd1oiwveeo

POLOHA VLEŽE – maminka i miminko leží na boku. Maminka vytvoří dostatečný prostor pro miminko tím, že posune pánev dozadu. Miminko se přisává odspodu prsu. Je příjemné dát si pod hlavu polštář, případně mezi kolena či za záda.

https://youtu.be/cl1frJnJ4KY

POLOHA V POLOLEHU/POLOSEDU – miminko leží u maminky na hrudi, hlavičku může maminka opírat rukou či svým ohbím.

V ŠÁTKU – umožňuje nošení a bezpečné kojení, tvz. kojoúvaz.

Nejste si jistá, potřebujete poradit, chybí vám podpora? Kontaktujte mě.