+420 604 594 187
info@kojeni-most.cz

BOLAVÉ BRADAVKY

Created with Sketch.

Nejlepší léčbou bolavých bradavek je prevence. A nejlepší prevencí je přisát dítě správně od prvního dne.

Bradavky jsou bolavé obvykle v důsledku jedné nebo dvou příčin. Buď miminko nemá správnou polohu a není správně přisáté nebo nesprávně pije nebo oboje. Miminka se však učí správně sát tím, že získávají mléko z prsu, když jsou dobře přisáté. Učí se to tím, že to dělají. U starších dětí, cca od 3 měsíců, není jednoduché udržet správné přisátí. Je to však velmi důležité a vyplatí se to.

Jak a kdy mohou bradavky bolet?

    • Poranění způsobené slabým přisátím a neúčinným sáním bolí nejvíc, když se dítě přisává a obvykle se během kojení zmírní. Bolest bývá ostrá a řezavá.
    • Bolest způsobená kandidózou/kvasinkou se během kojení zvětšuje a může přetrvávat i po nakojení. Bolest je pálivá, svědivá až jakoby uvnitř prsu, bradavky mohou být zarudlé. Ale nemusí mít tento charakter.
    • Vazospasmus neboli syndrom bílé bradavky, bolest bývá pálivá a většinou začíná po dokončení kojení. Může trvat i několik minut, bradavka většinou zbělá a bolest přetrvává dokud bradavka nezíská svou normální barvu. Zde kromě správného přisátí pomůže teplo (spíše suché teplo), užívání vitamínu B6 nebo hořčík a vápník.

Jak předejít bolestivým bradavkám?

Dávejte velký pozor, aby se miminko přisálo na prs správně. Bradavky můžete nahřívat krátkou dobu po každém kojení. Bradavky by měly být co nejvíce na vzduchu (kromě vazospasmu!). Pokud není možné vystavit bradavky vzduchu, je možné používat chrániče prsu, příp. sběrače mléka (kloboučky ani vložky nejsou vhodné). Bradavky neumývejte často, 1x denně stačí. Pokud miminko dobře přibírá a je spokojené a není to nutné, není třeba kojit z obou prsou, to vám ušetří bolest a urychlí hojení.

Léčba bolestivých bradavek

Je-li bolest nesnesitelná, můžete použít jako první volbu jakýkoli lék na bolest, na který jste zvyklá. Případně lokálně lze použít znecitlivující gel. O lécích a kojení více informací zde.

V případě bolestivých bradavek je vhodné použít genciánovou violeť. Optimální je k tomu mazat např.kvalitním olivovým olejem. Samostatně může vysušovat. Používejte 1x denně po dobu 4-7 dní. Pokud po 4 dnech nepomůže, přestaňte ji používat a zvolte jinou léčbu.

Dále je možné použít výtažek z grapefruitových semínek, tzv. Citrovital, jehož aktivní složkou je „citridical“. Lze použít kapky nebo tablety. Používat lze do doby než bolest zmizí, pak pomalu přestávejte s jeho používáním po dobu 7 dní. Výtažek doporučuji lokálně po kojení.

Existují i další možnosti jako samotný olivový olej, lékařský med nebo pěnové krytí Mepilex.

Nejste si jistá, potřebujete poradit, chybí vám podpora? Kontaktujte mě.