+420 604 594 187
info@kojeni-most.cz

PŘÍKRMY

Created with Sketch.

Víte, jak mohlo vzniknout slovo příkrm? Třeba tak, že se ke stávajícímu krmení přidalo další jídlo. Zní to logicky? Bohužel v dnešní době doporučují někteří odborníci vynechávat kojení a nahradit jej jídlem. Začít co nejdřív a ve velkých dávkách, aby cca v roce bylo miminko kojené už jen na spaní. Také jste již držela takovou brožurku v ruce? Toto je obrovský mýtus!

Zavádění příkrmů je nová zkušenost pro miminko, ale i pro maminku. Je to další krok, další vývojový milník, který ovšem nastává přirozeně. Proto spíš bývá důležitější vyzrálost miminka než jeho věk. Vyzrálostí mám na mysli, zda je na jídlo připravené. Poznáte to podle toho, že se zajímá o jídlo, když vás vidí jíst. Natahuje se po jídle, snaží se dát si ho do úst atd. Je-li miminko takto vyzrálé, bez ohledu na jeho věk, nechte ho jídlo ochutnat. Dejte mu třeba z vašeho talíře vybrat. Pokud však miminko o jídlo zájem nejeví, raději počkejte. Nemá smysl miminku jídlo vnucovat či jakkoli podsouvat.

Většina miminek se o jídlo začne zajímat okolo 6. měsíce věku. Proto bývá všude toto období doporučováno jako vhodné pro začátek příkrmů. Ovšem toto období je jen orientační a je naprosto v pořádku, budete-li se řídit signály vašeho miminka. Začínáte-li s příkrmy, miminko v tomto období hlavně zkouší chutě, experimentuje, objevuje a je fajn ho v tom podpořit. Oblíbená je např. metoda BLW (Baby Led Weaning, tzv. jídlo do ruky). Pro většinu miminek tvoří nadále kojení velkou část příjmu jídla a to ještě několik měsíců (někdy i let), takže se nemusíte obávat, že by miminko strádalo nebo bylo hladové. Je pro ně důležité mít možnost vyzkoušet si jídlo kdykoli má zájem a také jídlo o které má zájem. Není tedy nutné nějaké časování a řešení množství a druhu snědeného jídla. Vaším úkolem není do miminka dostat co nejvíc jídla. Sní-li pár lžiček či olíže zeleninu, je to v pořádku, má-li chuť sníst víc, nechte ho sníst víc.

Pořadí zavádění jídel není důležité, nemáte-li k tomu nějaký speciální důvod. Mateřské mléko je sladké, proto mezi prvními příkrmy může být i ovoce.

Miminka by měla být do 6.měsíce výlučně kojena. Dřívější zavádění příkrmů např. kvůli imunologickému oknu, moc velkému miminku, častému nočnímu kojení apod. je mýtus. Pokud řešíte malé přibírání miminka, je mu více než 4 měsíce a bylo vám doporučeno dokrmovat, je vhodnější místo dokrmu zvolit právě příkrm.

Pokračování v kojení spolu s postupným zaváděním příkrmů je velmi důležité. Mám tím na mysli nejen postupné zavádění příkrmů podle přání dítěte, ale také kojení a to na požádání. Bude-li se chtít miminko kojit při jídle, před jídlem nebo po jídle, kojte ho. Mateřské mléko pokrývá skoro všechny výživové požadavky miminka i ve 2. roce života. Chce-li se miminko přechodně znovu jen kojit a odmítá příkrmy, není nutné se obávat (např. pokud je miminko nemocné). Kojení mu pomáhá překonat bolest, dodává mu imunitní látky a různé jiné imunitní faktory a zrychluje uzdravení. Mateřské mléko miminku, resp. jeho trávícímu traktu, pomáhá zvyknout si na novou stravu.

Pro miminka je velmi zábavné a zajímavé, když společně s ostatními sedí u stolu a mají možnost si sami vybrat. Umožněte svému miminku, aby si mohlo vzít vaše jídlo do ruky, samo se s ním krmilo, namáčelo si ručičku do jídla a oblizovalo ji. Jíst, resp. stolovat, se bude učit postupně v průběhu následujících měsíců a nakonec to bude umět stejně jako vy, není nutné se tím znepokojovat. Časy jídel si uspořádejte tak, aby vyhovovaly vám. Stejně tak pravidelnost by měla vyhovovat hlavně vašim rodinným zvyklostem.

Stejně tak, jako při kojení na požádání, sledujte svoje miminko, jeho reakce a zájem. Ne hodiny, kalendáře nebo seznamy přikázaných a zakázaných jídel. Umožněte miminku kojit se, kdy chce. Dávejte mu jídlo, o které jeví zájem. Režim stravování si přizpůsobte podle zvyklostí ve vaší rodině. Nemějte z jídla strach. Dodržujte základní pravidla bezpečnosti u malých miminek (např. hr.víno nebo oříšky, dokud nemáte jistotu, že je bezpečně sní). Konzistenci, typ jídla a množství přizpůsobte zájmu miminka. Miminko se učí, dejte mu čas a využijte jeho nadšení pro objevování nových věcí a chutí ve chvíli, kdy má zájem. S příkrmy nemusíte čekat do přesného 6. měsíce.

Mléko a mléčné výrobky – po 6.měsíci není nutné dávat umělé mléko a to ani u miminek, která nejsou kojená (ovšem měla by jíst dostatečně rozmanitou stravu v dostatečném množství). Kojená miminka získávají „mléčné výrobky“ z mateřského mléka a z výživového hlediska nepotřebují další mléko nebo mléčné výrobky. Patří-li však u vás v rodině do vašeho jídelníčku např. jogurty, nebojte se jej miminku nabídnout. Pravidla ohledně mléčných výrobků se tedy spíše týkají otázky zdravé výživy.

Nejste si jistá, potřebujete poradit, chybí vám podpora? Kontaktujte mě.