+420 604 594 187
info@kojeni-most.cz

NOČNÍ KOJENÍ

Created with Sketch.

Víte, že nejen miminka, ale i my dospělí spíme v tzv. spánkových cyklech? Tzn. že když spíme, prochází naše tělo řadou spánkových cyklů, které mají různé fáze a různé hloubky. Několikrát se tak stane, že se dostanete do tak lehkého spánku, že se téměř probudíte. My dospělí nebo starší děti jsme schopni v této fázi zase znovu usnout, např. otočením, změnou polohy apod. Někdy si takové probuzení pamatujete, jindy ne.

Kojeným miminkům pomáhá přechod mezi jedním a druhým spánkovým cyklem zvládnout právě kojení. Uspávání na prsu je jedno ze základních funkcí kojení. Je to nejlepší a nejjednodušší způsob, jak miminku ulehčit opětovné usnutí. Je zbytečné snažit se mu prs nenabídnout a hledat jiné způsoby uspání.

Spánek dětí a počet probuzení se v průběhu času mění. A rozhodně to nezávisí na hladu či kojení miminka. Miminka se budí z různých důvodu a kojení jim pomáhá znovu usnout. Nabídnete-li prs hned, kdy se miminko teprve začne probouzet, neprobudí se úplně, kojíte jej tedy v polospánku a je pak pravděpodobnější, že rychleji znovu usne. Někdy se miminka mohou budit velmi často a intervaly probouzení se nemusí věkem prodlužovat. Může se též stát, že se miminko několik měsíců budí častěji, než když se narodilo. Ovlivňují jej podněty během den, rychlý rozvoj mozku, zpracování nových zážitků, získávání nových schopností (otáčení, lezení, sezení, chození, mluvení, nočník…) a v neposlední řadě i růst zubů.

Mimoto může miminko během nočního kojení vypít podstatnou část svého příjmu mléka, což je důležité pro jeho prospívání. Navíc se v noci tvoří maminkám v mléce více prolaktinu. Zároveň je noční kojení důležité k udržení laktace, obzvláště v období do cca 18 měsíců věku miminka. Malá miminka by neměla spát déle než 4-6 hodin. Pokud vám miminko spí dlouho a pravidelně, nemá dostatek počůraných plen, není spokojené či neprospívá, je třeba situaci řešit. Dlouhý spánek není pro kojená miminka vhodný nejen z důvodu, že při probuzení bude extrémně hladové. Zároveň však není ani dobré miminko budit, protože spíš zase znovu usne. Pomáhá nabídnout prs dostává-li se miminko do polospánku, případně si vzít miminko kůži na kůži, nechat ho dospat a opět nabídnout jakmile se začne probouzet.

Budí se vaše miminko v noci? Uklidním vás, je to v naprostém pořádku. Můžete si však být jistá, že všechny děti se jednou budit přestanou a budou spát celou noc bez toho, abyste je to museli nějak učit, stejně jako se naučí otáčet, chodit nebo mluvit. V období, kdy se miminko budí, vás potřebuje. Potřebuje v noci jistotu vaší přítomnosti, vaši pomoc, aby mohlo znovu usnout a hlavně aby se naučilo, že spinkání a noc jsou bezpečné. Z tohoto důvodu je dobré mít miminko blízko u sebe. Bývá to i jednodušší pro vás jako kojící maminku. Miminko usne rychleji a i pro vás bude kojení v polospánku příjemnější. Časem se stává, že maminka ani neví, kolikrát se v noci miminko kojilo.

Byla-li vám doporučena tzv. Estivillova metodu na zvládnutí nočního kojení, rozhodně si o tom přečtěte více. Jak pozitiva, tak negativa. Já osobně s touto metodou nesouhlasím, nesouzním a znám několik případů, kdy miminka sice spala, ale v pozdějším věku se tato metoda negativně projevila na poruchách spánku (i klidně u dětí až ve věku od 4 do 12 let).

Další hodně zmiňované téma související s nočním kojením jsou zuby a zubní kaz. Nové výzkumy prokázaly, že kojení nezpůsobuje vznik zubního kazu, ale naopak před ním chrání. Zubní kaz totiž způsobuje streptococcus mutans, přičemž dochází k demineralizaci zubní skloviny. Mateřské mléko obsahuje velký podíl laktózy, která brání množení právě tohoto streptokoka a pomáhá zuby mineralizovat. Navíc při sání se mateřské mléko dostává přímo do hrdla miminka bez toho, aby jím byly zuby přímo omývány.

Období nočního kojení je jedinečné a nikdy se nevrátí. V dlouhodobém horizontu věku člověka se jedná o velmi malý úsek. Miminka se v noci budí do 2? 3? 4 let? Je to hodně nebo málo, když v např. až v 19 letech bude maturovat?

Nejste si jistá, potřebujete poradit, chybí vám podpora? Kontaktujte mě.