+420 604 594 187
info@kojeni-most.cz

KLOBOUČKY

Created with Sketch.

Existují kloboučky léčivé a kojící, ani jedny však nejsou ok.

Léčivé kloboučky hojí rozpraskané a bolestivé bradavky, ale je důležité bolesti předcházet. Bradavky totiž bývají bolestivé obvykle z důvodu, že miminko nemá správnou polohu a není správně přisáté. Nebo miminko nesprávně saje. Případně to může být kombinace nesprávné polohy a nesprávného přisátí. Je tedy třeba pracovat na odstranění příčiny bolesti.

Kojící kloboučky jsou uváděné jako pomůcka při kojení. Avšak tyto kloboučky nejsou správným řešením situace. Protože POZOR! Mnoha ženám totiž bývá řečeno, že nemají vhodné bradavky ke kojení. Jenže miminko se přisává na dvorec, ne na bradavku. Navíc bradavky, které vypadají „ploše“, jsou téměř vždy normální. Ale žijeme ve společnosti, kde je normou krmení lahví, takže pokud matka nemá bradavky, které vypadají jako konec láhve s dudlíkem nebo palce od rukavic, je možné, že budou její bradavky označené za ploché. Jindy bývá ženám nabídnut klobouček, protože je to jednoduché, nevyžaduje si to osobní pomoc a čas, není potřeba s miminkem a maminkou pracovat. A existuje i malá skupina žen, které nezažily jiné možnosti pomoci a na kloboučky nedají dopustit. Na základě těchto „pozitivních zkušeností s kloboučky“ si je některé maminky dokonce berou jako pomůcku rovnou do porodnice. Výsledkem používání kloboučků bývá, že se miminko v horizontu několika měsíců postupně přestane kojit a maminka to považuje za odstavení ze strany dítěte, což je naprostý nesmysl. Klobouček může doporučit opravdu jen osoba, která nepodporuje kojení.

Ano, miminko se potřebuje nakojit ihned. A poslouchat miminko, které pláče, protože se chce kojit, je hrozivý zážitek a klobouček se zdá v zoufalé situaci jako řešení. Nemusíte však sahat po kloboučkách. Řešením nejsou, je potřeba odstranit příčinu.

 Jaká rizika přináší používání kloboučků?

– falešný dojem, že problém s kojením se vyřešil a nehledání příčin problému, i když problém stále existuje.

– miminko není reálně přisáté na prs, neučí se přisávat, má jen v ústech vložený klobouček, z kterého získává mléko.

– kloboučky mohou způsobit bolesti bradavek či prsou, i když některé ženy je použijí právě na bolesti. Paradoxně mohou kloboučky bolesti či rány na bradavkách zhoršit.

– nenaučí miminko přisát se přímo na „holý“ prs bez kloboučků a je vysoké procento miminek, které je velmi těžké naučit se přisát přímo na prs po tom, co mají zkušenosti s pitím z kloboučku.

– z dlouhodobého pohledu kloboučky snižují množství vypitého mléka a tvorbu mléka. Miminko je závislé na vypitém mléku, které mu nateče do kloboučku podobně jako když mléko teče do dudlíku z lahve.

– kloboučky mohou být faktorem, které přispívá k infekcím prsou či bradavek, a pro který mívají ženy poraněné bradavky, bolesti prsou, mastitidu či zablokované mlékovody.

– existují miminka, která při používání kloboučků začnou prs odmítat úplně.

Nejste si jistá, potřebujete poradit, chybí vám podpora? Kontaktujte mě.