+420 604 594 187
info@kojeni-most.cz

DOKRMOVÁNÍ

Created with Sketch.

Není-li možné z nějakého důvodu miminko kojit, je možné jej dokrmovat. Ještě však než začnete se rozhodnete dokrmovat, ujistěte se, že jste podnikla všechny kroky ke zvýšení laktace. Pokud si nejste zcela jistá, můžete mě kontaktovat.

Dokrmování není nezbytné u miminek starších 4 měsíců.

Je-li dokrmování opravdu nutné, je důležité zvolit dokrmování s ohledem na kojení, resp. vedle dokrmování nastartovat kojení tak, aby dále mohlo být dokrmování vyloučeno a miminko bylo plně kojené.

V této náročné situaci je třeba myslet na to, že miminko se chce kojit, je to pro něj velmi důležité a docílit toho. Je tedy velmi důležité nenabízet miminku žádné náhrady prsa jako jsou kloboučky, lahev, dudlík nebo stříkačku. Kromě toho může miminku stěžovat přisátí zavinovačka, pozdní reakce na signály kojit se, velké intervaly mezi kojením, přebalování před kojením, pláč miminka, nesprávné držení miminka při kojení nebo uzdička pod jazykem.

Každé dokrmování mimo prs s sebou přináší potenciální riziko, že se miminko nebude chtít kojit, případně se bude přisávat s problémy nebo nebude přisátí správné. Proto se doporučuje při dokrmování použít laktační pomůcky, které jsou vypsané níže.

V případě dokrmování laktační pomůckou lze použít vlastní odstříkané mateřské mléko, mateřské mléko z mléčné banky, případně umělé mléko. Bližší informace o umělé výživě najdete zde.

Způsoby dokrmování jsou:

– KÁDINKOU, HRNÍČKEM NEBO LŽIČKOU

   Neučí miminko jiný způsob sání, pokud má miminko potřebu sát, hledá prs, má stabilní dýchání oproti pití z lahve.

– CÉVKOU NEBO CÉVKOU PO PRSTU

   Cévka přivádí mléko z nádobky přímo do úst, přičemž je miminko přisáté na prsu. Získává tak mléko z cévky a zároveň z prsu, takže dochází ke stimulování a tvoření dalšího mléka. Používání cévky a zároveň sání na prsu má navíc tu výhodu, že                    miminko uspokojuje, uspává ho, poskytuje mu kontakt a jistotu, dále podporuje správný vývoj ústní dutiny.

– SUPLEMENTOREM

   Jedná se vlastně o dokrmování cévkou. Celou sestavu lze zakoupit, stejně tak si udělat homemade.

Nejste si jistá, potřebujete poradit, chybí vám podpora? Kontaktujte mě.