+420 604 594 187
info@kojeni-most.cz

PŘIBÍRÁNÍ

Created with Sketch.

Přibírá vám miminko málo nebo hodně? A jak se to pozná?

Rychlé přibírání je u plně kojeného miminka je naprosto v pořádku. Ono totiž žádné „hodně“ u výlučně kojeného miminka, kojeného na požádání, neexistuje. Miminko pije přesně podle svých potřeb a není žádná hranice, kolik by mělo maximálně přibírat. Není tedy důvod zde hovořit o nadměrném přibírání. Není potřeba nahrazovat mateřské mléko vodou, čaji nebo příkrmy ani jednotlivá kojení vynechávat či kojení zkracovat nebo dávat dudlíkJe to v naprostém pořádku a dál kojte tak, jak jste zvyklá. Uslyšíte-li informace o obezitě z kojení, jsou to mýty. Právě kojení je podle studií tou nejlepší prevencí před obezitou v pozdějším věku. Plně kojené miminko se nikdy nemůže přejíst, za což může hormon leptin.

Pokud se domníváte, že miminko málo přibírá, je důležité se na situaci podívat komplexněji. Sledujte a pozorujte, zda miminko efektivně pije. Nejlépe to poznáte na pohybu brady, dlouhé a táhlé pohyby s velkými pauzami jsou známkou správného sání. Dále je dobré se zaměřit na to, kolik má cca miminko počůraných plen za den. Pokud čůrá, znamená to, že pije. Důležitá je také celková pohoda a vlastně chování miminka během dne i noci. Může pomoci i vážení miminka v delším časovém horizontu (např. týden, měsíc), ale pozor na stres z vážení, případně stresujících informací od lékaře týkající se percentilových grafů, převážení apod. Zde upozorním, že kojená miminka přibírají skokově a jejich příjem mateřského mléka nebývá pokaždé stejný (oproti miminkům pijícím umělé mléko). Samozřejmostí v situaci pomalejšího přibírání je kojení na požádání a nepoužívání žádných dudlíkůlahví nebo kloboučků.

Máte-li stejně stále pocit, že miminko málo přibírá, můžete zkusit kontakt kůži na kůži, nošení v šátku, společné spaní, stlačovat prs, častěji měnit prsa při jednom kojení, změna polohy. Je-li miminko starší 4 měsíců a málo přibírá, můžete pomalu začít s příkrmy. V neposlední řadě může tvorbu mléka ovlivnit hormonální antikoncepce, specifické léky nebo také těhotenství. Na zvýšení tvorby mléka existují bylinky nebo homeopatika, s těmi ale vždy!!! opatrně.

V každém případě, je-li miminko nespokojené, odtahuje se od prsu nebo nemá dostatek počůraných plen, je vhodné situaci řešit.

Nejste si jistá, potřebujete poradit, chybí vám podpora? Kontaktujte mě.