+420 604 594 187
info@kojeni-most.cz

DUDLÍK

Created with Sketch.

Dudlík je gumová náhražka maminky!

Je-li vaším cílem úspěšné a bezproblémové kojení, mazlení s miminkem, navázání hlubokého vztahu pomocí neustálé fyzické blízkosti, poskytnutí jistoty a sebevědomí pro vaše miminko, vyhněte se nenahrazovat prs touto náhražkou. Pokuste se přizpůsobit svůj život potřebám svého miminka a skloubit kojení na požádání s běžným životem.

Co je kojení na požádání? Kojení podle potřeb miminka. Ano, je možné, že to bude velmi často. Potřeba dětí sát je opravdu veliká. Je možné, že se vám bude zdát, že dudlík může být dobrou náhradou, ale není tomu tak.

Miminka sáním z prsu neukojí jen svůj hlad nebo žízeň. Pomáhá jim regulovat teplotu, dýchání, srdeční činnost i rozvíjet mozek. Dokáže jim uklidnit se, zmírnit bolest, vyrovnat se s čímkoli, co ho trápí a v neposlední řadě i jednoduše usnout.

Proč je dudlík nevhodný? Je nejen umělá náhrada prsu. Z dlouhodobého hlediska může dudlík zkracovat čas strávený na prsu, snížit tak tvorbu mléka a vést k nedostatečnému přibírání miminka. Miminko se při sání dudlíku učí jinak pohybovat jazykem než umí při sání z prsu, používá také jiné svaly tváře. Může způsobit problémy s přisáváním. Maskuje první signály miminka, které naznačují zájem o kojení. Dudlík může mít vliv na skus, nesprávný vývoj čelisti nebo horního patra. Může mít za následek bolesti prsou nebo bradavek maminky. Zvyšuje riziko zánětu středního ucha.

Dudlík? Nikdy! Některé zdroje uvádějí, že pokud miminko dostane dudlík poprvé po šestinedělí, nevadí to. Já s tím nesouhlasím. Použití dudlíku a to kdykoli může vést k bojkotu a my jsme tím jasným důkazem.

Kojení místo dudlíku učí miminko, že jeho potřeby naplňují lidé a ne věci.

Místo dudlíku nabídněte miminku prs. Místo, abyste použila dudlík, poznávejte své miminko. Zjistěte, co mu nejvíce pomáhá, aby se uklidnilo. Používejte nošení, chození, kojení během nošení, společné ležení v posteli či spaní, položení miminka na váš hrudník, zpívání, hlazení, prostě kontakt kůže na kůži.

Miminko rozhodně nemůžete rozmazlit tím, že budete reagovat na jeho pláč, utišováním, častým přikládáním, usínáním u prsa, nošením, častým kontaktem ani společným spaním.

Máte miminko a je malinké, potřebuje vás teď, využijte toho a užívejte si to. Napadá-li vás, že potřebujete i nějaký čas na sebe, vězte, že brzy toto období přejde. Velmi brzy! V časovém horizontu, kdy vás miminko potřebuje naplno, je toto období velmi krátké. Navíc, kdy jindy budete mít možnost nedělat nic jiného, jen odpočívat, protože miminko se chce nakojit?

Nejste si jistá, potřebujete poradit, chybí vám podpora? Kontaktujte mě.